Podsumowanie działalności Rycerzy Kolumba w 2013 roku

Realizując ideały rycerskie Zakonu Rycerzy Kolumba, wyrażające się między innymi poprzez służbę Bliźniemu i Kościołowi, Braterstwo, Jedność i Patriotyzm – nasza Rada Rycerzy Kolumba ze Sławkowa w roku 2013 zrealizowała wiele wspaniałych dzieł.

Za zaangażowanie wszystkich Braci i ludzi dobrej woli składam serdeczne Bóg zapłać - Maksym Pięta (Wielki Rycerz).

Zrealizowane dzieła w roku bratnim 2013:

• Peregrynacja obrazu MB z Guadalupe.
  • Organizacja spotkań opłatkowych dla Rycerzy i uczestników pielgrzymek parafialnych.
  • Udział w uroczystościach świątecznych i okolicznościowych w Zespole Szkół im. Jana Pawła II i Szkole Podstawowej im. Jana Baranowskiego.
  • Organizacja pielgrzymki do Drezna
  • W programie znalazło się między innymi zwiedzanie z przewodnikiem Wrocławia, Goerlitz i Drezna, atrakcją wyjazdu była Szwajcaria Saksońska. Udział wzięło 100 osób.
  • Organizacja rajdu rowerowego z okazji 150 rocznicy śmierci płk Fr.Nullo ze Sławkowa na Krzykawkę
  • Ponad 40 osób ze Sławkowa, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej pokonało pięciokilometrowy odcinek na polanę na Krzykawce, gdzie następnie wszyscy wzięli udział w obchodach 150 rocznicy śmierci płk. Francesco Nullo.
  • Organizacja wyjazdu dla Rycerzy Kolumba w Pieniny
  • W weekend 14-16 czerwca grupa Rycerzy Kolumba ze Sławkowa wraz z Wielkim Rycerzem Maksymem Piętą wyruszyła na wspólny wyjazd integracyjny. Rycerze odwiedzili Ludźmierz, Pieniny, Stary Sącz i Tatry.
  • Organizacja ogniska pożegnalnego dla Ks. Marka Sarleja
  • W dniu 21 lipca wspólnoty parafialne z naszej parafii - Ministranci, Odnowa w Duchu Świętym, Caritas i Rycerze Kolumba spotkali się wspólnie na ognisku, które połączone było z podziękowaniem za cztery lata posługi w Sławkowie Księdza Marka Sarleja.
  • Wydanie kalendarza parafialnego na 2014 rok
  • Dzięki staraniom Rycerzy Kolumba oraz wsparciu licznych ofiarodawców, po raz trzeci w historii Sławkowskiej Parafii ukazał się Kalendarz Parafialny.
  • Organizacja akcji sprzątania grobów na cmentarzu parafialnym
  • Rycerze objęli opieką 5 grobów - groby księży (proboszczów Parafii Sławków w tym Śp. Księży Wójcika, Kowalskiego i Niepielskiego) jak i grób powstańca styczniowego (Aleksandra Józefa Pogonii - Pogoniowskiego). Rycerze odrestaurowali płyty nagrobne - wyczyścili ich powierzchnię, uzupełnili ubytki, zaimpregnowali i odnowili napisy.
  • Organizacja III Piłkarskiego Turnieju Niepodległości połączonego ze zbiórką maskotek dla dzieci potrzebujących
  • W Turnieju swój akces zgłosiło aż 27 drużyn. Cały Turniej został podzielony na 3 fazy rozgrywek. W zawodach wzięło udział 200 zawodników, a na trybunach zgromadziło się prawie 1000 kibiców.
  • Udział w pracach związanych z remontem świątyni.
  • Udział w uroczystościach kościelnych i pielgrzymkach (w tym do Kalwarii Zebrzydowskiej i Piekar Śląskich).
  • Udział w Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba w Krakowie.
  • Współfinansowanie wspólnie z Caritas paczek świątecznych dla dzieci ze Sławkowa.
  • Przekazanie zebranych maskotek wraz z zakupionymi przez Rycerzy środkami higienicznymi dla dzieci do Śląskiego Hospicjum dla Dzieci, a także bezpośrednio do najuboższych dzieci w Sławkowie i Sosnowcu.
  • Udział w bieżących pracach remontowych i zabezpieczających przy Sławkowskich kapliczkach.
  • Dofinansowanie dożywiania dzieci ze sławkowskich szkół.