Pierwszy Jakubowy Jarmark w Sławkowie za nami!

Słowiańskie i irlandzko – celtyckie klimaty, a do tego goście wprost ze słonecznej Hiszpanii – sobotnie popołudnie 7 czerwca w Sławkowie było mocno międzynarodowe. Wszystko za sprawą zorganizowanego po raz pierwszy Jarmarku Jakubowego.

Jarmark był oficjalnym zakończeniem, realizowanego przez powiat będziński i region Galicja unijnego projektu „Przez kulturę do wspólnej przyszłości”. Projekt ruszył w 2012 roku, a jego osią jest Via Regia czyli Droga Królewska, należąca do sieci Dróg św. Jakuba i będąca jednym z najstarszych i najpopularniejszych szlaków pielgrzymkowych Europy, sięgającym jeszcze czasów średniowiecza. Znakiem rozpoznawczym wędrujących nim pielgrzymów jest muszla. Tradycyjnie oznacza się nią również obiekty, które znajdują się  wzdłuż szlaku i mają dla niego szczególne znaczenie religijne bądź turystyczne.

W Sławkowie są aż trzy takie miejsca. W dniu jarmarku przedstawiciele władz powiatu będzińskiego i hiszpańskiej Galicji odsłonili bowiem kolejną muszlę św. Jakuba. Tym razem odlew umieszczony został na budynku Szkolnego Schroniska Młodzieżowego. Obiekt dołączył w ten sposób do oznaczonego już wcześniej z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rozwoju Miasta Sławków kościoła parafialnego i kościółka św. Jakuba, znajdującego się przy Rynku.

- Santiago de Compostela, którego delegację gościliśmy, leży na końcu Drogi św. Jakuba – powiedział Rafał Adamczyk, wicestarosta będziński – Ich wizyta ma dla nas więc szczególne znaczenie. Na terenie powiatu muszle św. Jakuba znajdziemy na Wzgórzu św. Doroty w Będzinie i w Sączowie. Sławków, ze swoimi trzema obiektami oznaczonymi tym międzynarodowym znakiem, mocno zaistniał na turystycznej mapie Via Regia. Pamiętać bowiem trzeba, że ten szlak ma, poza religijnym, także ogromne znaczenie turystyczne, gdyż od kilku lat jest uznany jako Europejska Droga Kulturowa – dodał.

Podczas Jarmarku Jakubowego były gry i zabawy dla dzieci z rodzicami, stoiska rękodzielnicze, w tym naszego sławkowskiego Koła Gospodyń, warsztaty tańca irlandzkiego i regionalne potrawy. W trakcie wydarzenia można było również skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Wśród występujących na scenie wykonawców nie zabrakło chóru Cantamus Domino, Kapeli Okazjonalnej Oj Dana! i Orkiestry Dętej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławkowie. Gościliśmy również zespół tańca irlandzkiego GALWAY oraz zespół muzyki celtyckiej The REEL JIGS. Jarmark zakończył się pokazem tradycyjnego, galicyjskiego rytuału ognia.

- Projekt „Przez kulturę do wspólnej przyszłości” bardzo mocno nas połączył, z całą pewnością można powiedzieć, że zaprzyjaźniliśmy się – stwierdziła Maria Luz Ares Fandino, przedstawicielka lokalnych władz oświatowych regionu Galicja – Projekt, realizowany przez powiat będziński i region Galicja kończy się, ale to nie znaczy, że nie będziemy realizować innych inicjatyw. Rozmowy o kolejnych, wspólnych projektach już trwają – podsumowała przewodnicząca hiszpańskiej delegacji.

Serdecznie podziękowania należą się lokalnym partnerom organizacji Jarmarku Jakubowego za udzieloną pomoc i wsparcie, wśród których należy wymienić:

• Parafię Rzymskokatolicką p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie,
  • Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rozwoju Miasta Sławków,
  • Radę Rycerzy Kolumba im. Bł. Sł. Świętosława w Sławkowie,
  • Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Sławkowie,
  • Orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławkowie,
  • Chór Cantamus Domino,
  • Koło Gospodyń w Sławkowie – sekcja Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie,
  • Ośrodek Wspierania Dziecka i Rodziny – Filia w Sławkowie,
  • Ochotniczą Straż Pożarną w Sławkowie,
  • Miejskie Przedszkole w Sławkowie,
  • 8 DDH „Złota Ósemka” w Sławkowie.