Pielgrzymka do Kalwaryjskiej Pani

W dniach 10 - 17 sierpnia odbyła się pielgrzymka z naszej parafii do Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Grupa kilkudziesięciu pielgrzymów wyruszyła na pielgrzymi szlak rano w niedzielę 10 sierpnia - znaczna część udała się autokarem, ale i nie brakowało takich, którzy podjęli ten trud na własną rękę - samochodami, czy komunikacją publiczną. Pierwszym punktem pielgrzymki było nawiedzenie Sanktuarium MB Szkaplerznej w Czernej, gdzie pielgrzymi modlili się przed
cudownym obrazem Matki Bożej jak i doczesnymi szczątkami świętego Rafała Kalinowskiego. Następnie pielgrzymi wyruszyli do Kalwarii, gdzie po powitaniu z Matką Bożą Kalwaryjską wszyscy zgromadzili się na nabożeństwie Drogi Krzyżowej z rozważaniami Jana Pawła II. Głównym punktem pierwszego dnia pielgrzymki była uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem ks. bp. Edwarda Białogłowskiego na rozpoczęcie Odpustu Wniebowzięcia NMP wraz z procesją Współcierpienia Maryi po kalwaryjskich dróżkach.

Wieczorem część pielgrzymów wróciła do Sławkowa, a grupa kilkunastu osób pozostała w Kalwarii na cały tydzień, by modlić się każdego dnia na dróżkach, codziennie pokonując około 8 kilometrów po krętych i kamienistych ścieżkach rozesłanych w beskidzkim krajobrazie Kalwarii. Pielgrzymi bardzo chętnie brali także udział w nabożeństwach odprawianych w Sanktuarium w tym o świcie w godzinkach i odsłonięciu obrazu MB Kalwaryjskiej, czy wieczornych jak nieszpory, Msza Św., różaniec i apel Maryjny.

W środę Sanktuarium i pielgrzymi świętowali Uroczystość MB Kalwaryjskiej - sumie odpustowej przewodniczył m.in. ks. kard. Marian Jaworski.

Kulminacyjnymi elementami odpustu były procesje Zaśnięcia i Wniebowzięcia Matki Bożej na kalwaryjskich dróżkach, w których oprócz licznie zgromadzonego duchowieństwa wraz z przedstawicielami episkopatu wzięło udział kilkaset tysięcy pielgrzymów z Polski, Słowacji, Czech, Włoch, ale i także Afryki czy Ameryki Północnej i Południowej. W ten barwny korowód asyst (ponad 120 asyst z całej Polski) i orkiestr (64) wpisali się także pielgrzymi ze Sławkowa, którzy swoją asystę ku czci Matki Bożej
wystawiają już od kilkudziesięciu lat! Nie zabrakło dzieci, par nowożeńców, górników, ale i także Pań niosących różaniec czy figury Maryi i Jezusa.

Kalwaria to miejsce bardzo ukochane przez młodzież - tysiące młodych ludzi wzięło udział w kalwaryjskich juwenaliach (poniedziałek - środa) i sobotnim dniu młodych. Dużym zainteresowaniem cieszy się od lat Droga Krzyżowa dla młodzieży na dróżkach, procesja ze świecami z obrazem MB z Góry Ukrzyżowania do Bazyliki, wieczorna Msza Św. pod przewodnictwem orędownika młodych - ks. bp. Jana Szkodonia, jak i oczywiście koncert dla młodych (w tym roku Siewcy Lednicy).

Co prawda odpust Wniebowzięcia już za nami, ale nasi parafianie już szykują się na pielgrzymkę rodzin, która odbędzie się 7 września. Warto wspomnieć, że Sanktuarium Kalwaryjskiej jest chętnie odwiedzane przez Sławkowian także w kresie Bożego Narodzenia (jasełka), Wielkiego Tygodnia, czy w maju, gdy do Matki Kalwaryjskiej pielgrzymują dzieci komunijne.

Jak mawiał Święty Jan Paweł II, który szczególnie umiłował Kalwarię: "A jeśli, do czego pragnę was zachęcić i zapalić, to abyście nie przestawali nawiedzać tego sanktuarium. Więcej jeszcze – chcę wam powiedzieć wszystkim, a zwłaszcza młodym (bo, dziwna rzecz, młodzi szczególnie sobie upodobali to miejsce): nie ustawajcie w modlitwie".

Przeto, Orędowniczko nasza,
one miłosierne oczy Twoje na nas zwróć,
a Jezusa, błogosławiony owoc żywota Twojego,
po tym wygnaniu nam okaż.
O łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo!
Wejrzyj, łaskawa Pani, na ten lud,
który od wieków pozostawał wierny Tobie i Synowi Twemu.
Wejrzyj na ten naród,
który zawsze pokładał nadzieję w Twojej matczynej miłości.
Wejrzyj, zwróć na nas swe miłosierne oczy,
wypraszaj to, czego dzieci Twoje najbardziej potrzebują.
Dla ubogich i cierpiących otwieraj serca zamożnych.
Bezrobotnym daj spotkać pracodawcę.
Wyrzucanym na bruk pomóż znaleźć dach nad głową.
Rodzinom daj miłość,
która pozwala przetrwać wszelkie trudności.
Młodym pokazuj drogę i perspektywy na przyszłość.
Dzieci otocz płaszczem swej opieki,
aby nie ulegały zgorszeniu.
Wspólnoty zakonne ożywiaj łaską wiary, nadziei i miłości.
Kapłanów ucz naśladować Twojego Syna
w oddawaniu co dnia życia za owce.
Biskupom upraszaj światło Ducha Świętego,
aby prowadzili ten Kościół jedną i prostą drogą
do bram Królestwa Twojego Syna.
Matko Najświętsza, Pani Kalwaryjska,
wypraszaj także i mnie siły ciała i ducha,
abym wypełnił do końca misję,
którą mi zlecił Zmartwychwstały.
Tobie oddaję wszystkie owoce mego życia i posługi;
Tobie zawierzam losy Kościoła;
Tobie polecam mój naród;
Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję:
Totus Tuus, Maria!
Totus Tuus. Amen.