12 marca 2017

1. Pan Bóg rzekł do Abrama: «Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę».” Najpierw jest wezwanie do opuszczenia ziemi rodzinnej, a więc swojego świata i swojego poczucia bezpieczeństwa. Stało się to udziałem Abrahama i jest udziałem uczniów Jezusa aż po dziś dzień. Potem następuje stopniowe zbliżanie się do Boga i Jego tajemnic. W końcu przychodzi chwila światła, odsłania się Tajemnica, a rozum zaproszony jest do pokory. Wiara bywa traceniem siebie i swojego świata.
  2. Dziś po Mszach św. zbiórka do puszek na kościoły misyjne.
  3. Zapraszamy w każdą niedzielę Wielkiego Postu na godz. 16:00 na nabożeństwo Gorzkich Żali. Niech udział w tym nabożeństwie pogłębi naszą wieź z cierpiącym Chrystusem.
  4. Z tej samej racji zapraszamy także na Nabożeństwa Drogi Krzyżowej: młodzież, dorosłych na godzinę 17:30 w piątek, dzieci na 16:00.
  5. W poniedziałek po Mszy św. wieczornej spotkanie Kręgu Biblijnego.
  6. Próby przed Pierwszą Komunią św. w kościele:
    wtorek godz. 15:30 – kl. III c i III d;    czwartek 15:30 – kl. III a i III b
  7. Do skarbony w kruchcie kościoła już można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Bóg Zapłać za nie.
  8. I Sławkowska Nocna Droga Krzyżowa: (7 IV) Sławków – Bukowno- Podlesie – Płoki ok. 20 km.  W Nocnej Drodze Krzyżowej mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie, natomiast nieletni mogą wziąć udział tylko i wyłącznie pozostając pod opieką. Organizator zapewnia: autokar powrotny, zabezpieczenie medyczne i ubezpieczenie. Zapisy w zakrystii, koszt 15 zł Szczegóły na plakacie w gablocie.
  9. 18 marca w sobotę o 17:00 zapraszamy do Bolesławia na Dekanalny Wieczór Uwielbienia.
  10. 6 maja 2017 r. (sobota) odbędzie się II Diecezjalna Pielgrzymka Małżonków obchodzących Złote i Srebrne Jubileusze do bazyliki NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Ksiądz Biskup pragnie zaprosić imiennie do udziału w uroczystościach tych małżonków, którzy w 2017 r. obchodzą 25. oraz 50. rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. W związku z tym proszę Księży Proboszczów o przekazanie w terminie do 24 marca 2017 r. danych jubilatów, którzy zamówili Msze św. rocznicowe w parafiach. W kwietniu zgłoszeni przez Księży małżonkowie otrzymają drogą pocztową zaproszenie do Dąbrowy Górniczej, a podczas uroczystości pamiątkowe imienne błogosławieństwo Księdza Biskupa.
  11. 25 marca, za dwa tygodnie w sobotę nasza diecezja obchodzić będzie 25 rocznice istnienia. Z tej racji ks. Biskup zaprasza wszystkich do Katedry na 10:30 na uroczystą Mszę św. dziękczynną. W czasie Mszy zostaną poświęcone figury Matki Bożej Fatimskiej, które rozpoczną peregrynacje w parafiach. Więcej szczegółów za tydzień.

5 marca 2017

1. W czas Wielkiego Postu czynimy różnego rodzaju umartwienia. Wiele osób odmawia sobie picia alkoholu, spożywania słodyczy. Podejmujmy jednak te praktyki w duchu pokuty i zadośćuczynienia. Niech będą również złączone z modlitwą i jałmużną postną. Warto byłoby, jak to jest w zwyczajem wielu w adwencie – uczestnictwo we Mszy św. „roratniej” – aby i Wielkim Poście w miarę możliwości, uczestniczyć we Mszy św. każdego dnia.
  2. Dziś po Sumie adoracja Najświętszego Sakramentu, zmiana tajemnic różańcowych.
  3. Dzisiaj po Mszy św. o 17:00 rozpocznie się kurs przedmałżeński.
  4. Dziś o godzinie 16:00 nabożeństwo Gorzkich Żali. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich. Niech udział w tym nabożeństwie pogłębi naszą wieź z cierpiącym Chrystusem.
  5. Z tej samej racji zapraszamy także na Nabożeństwa Drogi Krzyżowej: młodzież, dorosłych na godzinę 17:30 w piątek, dzieci na 16:00.
  6. W poniedziałek po Mszy św. wieczornej spotkanie Kręgu Biblijnego.
  7. W przyszłą niedzielą na godz. 11:00 zapraszamy dzieci pierwszo-komunijne. Zostaną im wręczone książeczki do nabożeństwa.
  8. Próby przed Pierwszą Komunią św. w kościele:
    wtorek godz. 15:30 – kl. III c i III d;    czwartek 15:30 – kl. III a i III b
  9. W przyszłą sobotę Odnowa w Duchu Świętym zaprasza na Mszę św. o 17:00.
  10. Do skarbony w kruchcie kościoła już można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Bóg Zapłać za nie.
  11. W odpowiedzi na prośby o możliwość spowiedzi poza Mszą św. informuję, że w każdy piątek pół godziny przed wieczorną Mszą św. będzie dyżurował ksiądz w konfesjonale, a w pierwszy piątek godzinę przed Mszą św.
  12. W czasie Wielkiego Postu mamy możliwość zaangażowania się w akcję organizowaną przez Caritas "Skarbonka miłosierdzia". Wychodząc z kościoła możemy nabyć skarbonkę składając symboliczną ofiarę 2,5 zł, która zostanie przeznaczona na cele Caritas w diecezji związane z leczeniem dzieci i osób starszych. Natomiast zebrane przez rodziny ofiary zostaną przeznaczone na dzieła charytatywne w parafii.
  13. I Sławkowska Nocna Droga Krzyżowa: (7 IV) Sławków – Bukowno- Podlesie – Płoki ok. 20 km.  W Nocnej Drodze Krzyżowej mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie, natomiast nieletni mogą wziąć udział tylko i wyłącznie pozostając pod opieką rodzica/opiekuna prawnego lub innej osoby pełnoletniej, wyznaczonej przez rodziców i za ich zgodą. Organizator zapewnia: autokar powrotny, zabezpieczenie medyczne i ubezpieczenie. Zapisy w zakrystii, koszt 15 zł (10 zł autokar powrotny, 5 zł zabezpieczenie medyczne i ubezpieczenie) Szczegóły na plakacie w gablocie.
  14.  W przyszłą niedziele zbiórka do puszek na kościoły misyjne.
  15. Zaproszenie na Diecezjalną Pielgrzymkę Maturzystów na Jasną Górę w Częstochowie w wigilię jubileuszu dwudziestu pięciu lat od powstania diecezji. Pielgrzymka obędzie się dn. 23 marca 2017 r. (czwartek).
  16. Nowa książka intencji od jutra.